Krzysztof Nowak – legenda Ursusa
Krzysztof Nowak urodził się 27 września 1975 roku w Warszawie. Był jednym z najbardziej utalentowanych wychowanków RKS Ursus.
Chłopak z Ursusa
To właśnie na stadionie przy ulicy Sosnkowskiego 3 mały Krzysztof stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki, a miało to miejsce w 1986 r. Wtedy to rodzice zdecydowali o przeniesieniu syna do Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Drzymały (obecnie SP 381). Od początku Krzysztof wyróżniał się ogromna pracowitością i sumiennością. Cechowały go również bardzo dobre warunki fizyczne, doskonała gra głową oraz ponadprzeciętna technika. Nowak w Ursusie występował do 1993 roku, kiedy to zainteresował się nim drugoligowy Sokół Pniewy. Krzysztof miał wtedy zaledwie 17 lat, jednak już w tak młodym wieku wróżono mu międzynarodową karierę. Jak się później okazało – były ku temu solidne podstawy. W Ursusie odkrywcą talentu Nowaka oraz jego pierwszym trenerem był Sławomir Bodych.
I–ligowe boiska
Krzystof Nowak był defensywnym pomocnikiem, grającym jednak przede wszystkim jako klasyczna „10”, rozgrywający z prawdziwego zdarzenia. Podczas trzech lat gry dla Sokoła Pniewy Nowak rozegrał 69 spotkań, strzelając w nich jedną bramkę. W roku 1996, mając 20 lat, przeniósł się do Panachaiki GE Patras, jednak po rundzie wiosennej powrócił do Polski. Jego wybór padł na warszawską Legię, rozegrał w niej tylko jedno spotkanie. W tym samym roku jednak miał nastąpić przełom…
Brazylia
W czerwcu 1996 roku wydarzyła się rzecz do tej pory niespotykana. Dwóch młodych polskich piłkarzy Mariusz Piekarski i Krzysztof Nowak, zostało zawodnikami brazylijskiego Atletico Paranaense Kurytyba. W ciągu pół roku Polacy zrobili furorę w stolicy światowego futbolu – gdy rozgrywali pierwszy mecz Atletico plasowało się na 23. miejscu w tabeli. W zaledwie 4 miesiące Polacy wyprowadzili swój klub do czołówki, dzięki czemu awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Brazylii. Nowak i Piekarski zyskali status gwiazd, słynny Rivelino miał stwierdzić, że piłkarze ci nie mogą być Polakami. Jego zdaniem tak cudowną techniką wyróżniają się tylko Brazylijczycy. Zostali pierwszymi Polakami występującymi w I lidze brazylijskiej. Nowak był pierwszym Polakiem, który strzelił gola w tej lidze. Krzysztof marzył o grze w Barcelonie, jednak piłkarski los sprawił, że po dwóch latach brazylijskiej przygody został zawodnikiem VFL Wolfsburg.
Źródło: Sport Według Mnie
VfL Wolfsburg
Krzysztof już w premierowym występie na niemieckich boiskach nie miał żadnych kompleksów. Zagrał w trykocie z numerem 10, mając za zadanie pilnowanie nowego asa Bayernu Monachium – Stefana Effenberga. W Wolfsburgu Krzysztof rozegrał 83 mecze, strzelając 10 bramek. Dzięki swojej grze stał się prawdziwą gwiazdą Bundesligi, wychowanek RKS-u Ursus zyskał sobie przydomek „Numer 10 naszych serc”, odwołujący się nie tylko do karcianej nomenklatury, ale przede wszystkim do niesamowitego zaangażowania i waleczności na boisku. Można powiedzieć, że liczba ta stała się symbolem jego piłkarskiej kariery. Numer na koszulce w klubie i kadrze, liczba goli dla VFL Wolfsburg, w którym zrobił największą karierę. Ilość występów w reprezentacji Polski, a w końcu data 10 lutego 2001 r., w dzień którym Nowak po raz ostatni pojawił się na boisku.
Źródło: TVP Sport (fot. Getty)
Z orłem na piersi
Krzysztof Nowak był wielokrotnym reprezentantem Polski. Występował w drużynach narodowych we wszystkich kategoriach wiekowych. W pierwszej reprezentacji debiutował 16 czerwca 1997 r. w meczu z Gruzją w Katowicach w ramach eliminacji mistrzostw świata (strzelił jedną z bramek w wygranym 4:1 meczu). Ostatnim, dziesiątym występem Nowaka w kadrze był mecz eliminacji mistrzostw Europy, przegrany w Sztokholmie ze Szwecją 9 października 1999 r.
26 maja 2005 r., Krzysztof Nowak zmarł w Wolfsburgu. Przyczyną śmierci był ALS – Stwardnienie Zanikowe Boczne, choroba, która doprowadza do powolnego zaniku mięśni. Na jego pogrzebie pojawiły się setki kibiców oraz oficjalna delegacja, której przewodził trener Wolfgang Wolf, wielki miłośnik talentu Polaka.
Kariera
- 1986-1993 Ursus Warszawa
- 1993-1995 Sokół Pniewy
- 1995 Sokół Tychy
- 1996 Panachaiki GE (Grecja)
- 1996 Legia Warszawa
- 1996-98 Atletico Paranaense (Brazylia)
- 1998-2002 VfL Wolfsburg (Niemcy)
Reprezentacja
- 10 występów i 1 bramka w Reprezentacji Polski (1997-1999)
Bibliografia
- 90minut.pl
- Legia Net
- Wikipedia
- Łączy nas piłka
- RMF24
- Onet – Przegląd sportowy
- Łączy nas piłka
- TVP Sport
- Ursus Warszawa
- Youtube
- Gawkowski Robert, Wiśniewski Jacek, Sportowe dzieje Ursusa, Wyd. I, Warszawa, Ursus, Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, 2017, ISBN 978-83-944683-1-6
Podpisz petycję Stowarzyszenia kultury fizycznej KS Ursus do Prezydenta m st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie nadania imienia Krzysztofa Nowaka stadionowi OSiR Ursus przy ul Sosnkowskiego 3 w Warszawie. Podpisz tutaj >
Wiesz coś więcej na temat Krzysztofa Nowaka? Napisz do nas na media@ursuswarszawa.com!